Kreatywne rozwiązania dla małego mieszkania

Jak urządzić małe mieszkanie, aby było wygodne, funkcjonalne i eleganckie? Oto pytanie, na które odpowiedzi szuka wielu z nas. Niejednokrotnie stajemy przed dylematem z którego z tych elementów zrezygnować, gdyż niewielki metraż utrudnia ich pogodzenie. Okazuje się, że istnieje kilka kreatywnych rozwiązań tego typu zagwozdki. Oto niektóre z nich.

Optycznie powiększone mieszkanie

Zacznijmy od „magicznych sztuczek”. Najprostszą rzeczą jaką możemy zrobić jest iluzja – optyczne powiększenie mieszkania. Wbrew pozorom jest to bardzo prosty, acz skuteczny „trik”. Do jego wykonania potrzebne będą 3 rzeczy: lustra, światło i jasne kolory. Wszystkie te elementy sprawiają, że mieszkanie wydaje się przestronniejsze, przytulne i niezwykle klimatyczne. Umiejscowienie luster naprzeciwko okien sprawi, że w mieszkaniu pojawi się „dodatkowe” okno, które zaprosi jeszcze więcej słońca do wnętrza naszego gniazdka.

Wielofunkcyjne wyposażenie

Dużo przedmiotów, mało miejsca – to jeden z podstawowych problemów dotyczących lokatorów niewielkich mieszkań. Idealnym rozwiązaniem jest wyposażenie „czterech kątów” w wielofunkcyjne meble. Dla przykładu: miękki puf będzie służył nie tylko jako podnóżek i dodatkowe siedzisko dla gości, ale również jako dodatkowy schowek na niewielkie przedmioty (jeżeli wybierzemy puf z taką funkcją). Łóżka z dodatkowymi skrzyniami, szafy wnękowe, ławy z dodatkową półką, komody z szufladami, szafki RTV, półki ścienne, regały modułowe – wszystkie tego typu meble pomogą w przechowaniu wielu niezbędnych przedmiotów, zabawek czy pamiątek.

Zabudowy

Zabudowa to kolejna solucja dla nadmiaru artykułów. Jeżeli powierzchnia mieszkania jest niewielka, można maksymalnie wykorzystać wysokość pomieszczeń. Szafki w kuchni sięgające pod sam sufit pomieścić mogą przedmioty kuchenne (i nie tylko), które są stosunkowo rzadko używane. Wysoko osadzone szafki, to również doskonały schowek na łakocie przed małymi łasuchami 😉 .

Łączenie pomieszczeń

Powróćmy na chwilę do iluzji optycznych. Kolejnym prostym trikiem optycznie powiększającym mieszkanie, jest łączenie pomieszczeń, Aby tego dokonać, nie musimy wyburzać ścian 😉 wystarczy „połączyć” podłogi układając na nich jednolite panele, płytki czy linoleum. Nasze ciasne, ale własne „appartmois” od razu wyda się obszerniejsze.

Minimalizm

Znane Polakom porzekadło głosi, że ,,im więcej, tym lepiej”. W przypadku niewielkiego lokalu może okazać się, że jest dokładnie odwrotnie. Minimalizm to dobry kierunek – im mniej bibelotów i ozdobników będzie „kurzyło się” na szafkach, półkach i parapetach, tym lepiej dla wizerunku małego mieszkania.