Zalety transportu towarów w opakowaniach tekturowych

Opakowania tekturowe są stosowane na całym świecie. Są najpopularniejszym sposobem na pakowanie towarów. Stosują je różne firmy, niezależnie od branży i specyfiki prowadzonej działalności. W sklepach można znaleźć wiele modeli pudełek dostosowanych do przechowywania oraz transportu różnego typu produktów.

Szerokie zastosowanie

Tektura jest materiałem stosowanym w praktycznie każdej dziedzinie życia. Znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym. Opakowania tekturowe pozwalają na wygodne i bezpieczne przechowywanie wielu produktów. Nie wpływają na walory estetyczne ani odżywcze towarów. Pudełka wykonane z tektury mogą być używane zarówno do transportu bardzo małych przedmiotów, w formie opakowań zbiorczych, jak i do przewozu towarów wielkogabarytowych, na przykład mebli. Nie ma innego typu opakowań, które łączą niską cenę z tak wszechstronnym zastosowaniem.

Wyjątkowo niska cena

To właśnie cena sprawia, że opakowania kartonowe są używane tak powszechnie. Są przy tym bardzo lekkie i wytrzymałe. Kilkuwarstwowa tektura gwarantuje bezpieczne dostarczenie do nabywcy nawet delikatnych przedmiotów wykonanych z papieru, szkła i porcelany. Przechowywanie produktów nie wiąże się z koniecznością stosowania specjalnych środków ostrożności. Ogranicza to koszty wielu firm na każdym etapie łańcucha dostawy produktów.

Ekologia i bezpieczeństwo

Opakowania tekturowe są w pełni ekologiczne. Można ich używać wielokrotnie, a później poddać procesowi recyklingu. Rozkładają się całkowicie w przyrodzie i nie powodują zanieczyszczeń. Podczas składowania nie wymagają dużej ilości miejsca, bo można je wygodnie składać i rozkładać w razie potrzeby. Nie przewodzą ciepła i dokładnie izolują towary. Ma to duże znaczenie podczas przewozu produktów różnego typu na ograniczonej przestrzeni. To samo dotyczy magazynowania w dużych firmach handlowych.

Ograniczanie wpływu wilgoci

Nie da się ukryć, że opakowania tekturowe mają wady. Najważniejszą jest brak odporności na działanie wilgoci i wody. Tektura ulega odkształceniom lub uszkodzeniom przy kontakcie z wodą. Po zamoczeniu staje się cienka i nietrwała. Aby temu przeciwdziałać, można jednak stosować wersję lakierowaną, która jest bardziej sztywna i trwała, szczególnie podczas długiego przechowywania w pobliżu wilgotnych miejsc. Nie są to wielkie niedogodności, bo w magazynach ograniczanie wilgotności powietrza jest stałą praktyką, choćby z uwagi na dbałość o zdrowie pracowników. Niezależnie od tych kilku zastrzeżeń opakowania tekturowe wygrywają z innymi sposobami pakowania niską ceną i wszechstronnością zastosowania.