Dlaczego warto jeść podroby?

Wątróbka, serca, żołądki – jeszcze do niedawna te produkty były uznawane za mało wartościowe i rzadko wybierano je jako składniki dań. Obecnie zaleca się, by sięgać po nie częściej, gdyż znajduje się w nich wiele ważnych składników odżywczych. Dlaczego warto włączyć do diety podroby?

Właściwości odżywcze podrobów

Najwięcej witamin, minerałów i pełnowartościowego białka dostarczają wątróbki, nerki, ozorki, serca oraz płuca. Są znakomitym źródłem dobrze przyswajalnej witaminy A, witamin z grupy B, żelaza, fosforu, miedzi i cynku. Z tego powodu poleca się je osobom ze skłonnością do anemii lub leczącym się z jej powodu. Dzięki podrobom zmniejsza się ryzyko wystąpienia depresji, choroby Alzheimera i wielu chorób skórnych.

Podroby można jeść maksymalnie raz w tygodniu ze względu na to, że dostarczają puryn, które w nadmiarze przyczyniają się do rozwoju dny moczanowej. Ponadto w wątróbce i sercach znajduje się sporo nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, dlatego nie powinny ich jadać osoby cierpiące na choroby serca i układu krążenia.