Czy kiszonki są zdrowe?

Pytanie, czy produkty poddane procesowi fermentacji są dobre dla zdrowia, zapewne zadawało sobie wielu ludzi. Można jednak śmiało powiedzieć, że tak przygotowane artykuły spożywcze są nie tylko smaczne, ale i wyjątkowo zdrowe. Oczywiście dotyczy to wyłącznie tych, przygotowanych w naturalny sposób, bez sztucznych dodatków.

Dlaczego kiszonki są zdrowe?

Kluczem do zrozumienia czemu produkty poddane fermentacji zalicza się jako zdrowa żywność, jest zgłębienie wspomnianego procesu. Wytwarzają się wtedy bakterie kwasu mlekowego, które zalicza się do probiotyków, czyli takie, które pozytywnie wpływają na organizm. Przykładowe efekty wywołane przez te bakterie to m.in. wsparcie procesów trawiennych, czy wzmocnienie ogólnej odporności. Również warto dodać, że kiszonki są świetnym źródłem witamin, gdyż zachowują one swoje pierwotne składniki po procesie fermentacji. Jedynym minusem, jakie spożywanie tych artykułów niesie ze sobą, jest duża ilość soli w nich zawarta, dlatego należy zachować umiar.

Produkty, które można kisić

Zapewne warzywa takie jak ogórki czy kapusta znane są każdemu jako typowe produkty, które można kisić. Jarzyny, jako już wystarczająco zdrowa żywność, mogą nabrać dodatkowych pozytywnych właściwości i co ciekawe możne to być niemalże każde warzywo. Oto kilka z popularnych przykładów potencjalnych kiszonek:

  • Kalafior
  • Papryka
  • Marchew
  • Buraki
  • Pomidory

Oczywiście smak i tekstura ich może być na początku dość specyficzna, ale zapewnić można, że takie przysmaki przypadną do gustu każdemu. Poza warzywami warto też spróbować z owocami, a nawet z grzybami, by znaleźć nowe i unikalne warianty produktów kiszonych.