Czego nie może jeść pies?
Posiadanie psa to przede wszystkim niezwykła radość. Ale nie można także zapominać o tym, że od momentu przyprowadzenia go do domu, bierzemy za niego pełną odpowiedzialność. Na nas spoczywa obowiązek wyprowadzania go, szczepienia oraz karmienia. I to nie tym, co sami spożywamy, bowiem nie każdy artykuł spożywczy mu służy, a niektóre produkty mogą także mu bardzo zaszkodzić. Warto zatem wiedzieć, czego nie może jeść pies.
Produkty, których nie może jeść pies
Lista artykułów spożywczych, których nie należy podawać psu, nie jest długa i zdecydowanie warto ją zapamiętać. A zatem, czego nie może jeść pies?
- czekolady – zawarte w niej kofeina, teobromina i teofilina mogą wywołać biegunkę, wymioty, a nawet uszkodzić serce oraz system nerwowy;
- cebuli – zarówno surowa, jak i smażona bądź duszona jest śmiertelnie niebezpieczna dla czworonoga;
- winogron oraz rodzynek – ich spożycie może doprowadzić do bólu brzucha, drgawek, problemów z poruszaniem;
- awokado – stosowany w uprawie awokado persin jest nieszkodliwy dla człowieka, jednak u psów może wywołać wymioty i biegunkę;
- orzechów makadamia – mogą uszkodzić system nerwowy, mięśniowy i pokarmowy;
- cukierków i żelków – mogą przyczynić się do niewydolności nerek;
- ugotowanych kości – powodują poważne problemy z trawieniem oraz mogą przebić delikatną ścianę jelit.
Co powinien jeść pies?
Wiecie już, czego nie może jeść pies, ale w takim razie, odwracając pytanie, co powinno znaleźć się w jego misce? Dieta czworonoga powinna być odpowiednio zbilansowana i pełna składników odżywczych: białek, tłuszczów, witamin, minerałów i węglowodanów. Skomponowanie takich psich dań nie jest proste, ale na szczęście z pomocą przychodzą specjalistyczne firmy, które oferują catering dla psów, przygotowany pod okiem ekspertów z dziedziny weterynarii. Stworzenie odpowiednio zbilansowanych dań w domu jest oczywiście możliwe, jednak wymaga poświęcenia czasu oraz zdobycia nieco cennej wiedzy na temat zasad poprawnego żywienia psich przyjaciół.
Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie naszego pupila, dlatego nie bez znaczenia jest to, co ma w swojej miseczce.