zalany laptop

Zalany laptop? Błyskawiczna reakcja konieczna!

Eksperci na bazie posiadanego doświadczenia i wiedzy radzą, aby przy zalaniu telefonu bądź laptopa reagować dosłownie natychmiast. Wtedy mamy największe szanse na ocalenie jakiegokolwiek sprzętu. Jeśli postąpimy niewłaściwie, niewykluczone, że nasze urządzenie nie będzie nadawało się do użytku, a jego naprawa będzie albo kosztowna, albo kompletnie niemożliwa.

Zatem przy zalaniu laptopa pierwszym, co powinniśmy zrobić, jest odcięcie zasilania, o ile komputer podłączony był do ładowarki. Wszystko przez to, że woda i wszelkie inne płyny w krótkim czasie mogą doprowadzić do zwarcia. Nie warto czekać na prawidłowe zamknięcie systemu operacyjnego – trzeba odłączyć laptop od zasilacza i przy użyciu przycisku wyłączyć go „na twardo”. W tym celu serwis naprawy komputerów radzi przytrzymać dosłownie przez kilka sekund przycisk zasilający. Jeśli użytkownik wie, w jaki sposób, to po zalaniu i wyłączeniu sprzętu warto jest odłączyć jeszcze baterię i wszystkie urządzenia zewnętrzne, np. dysk przenośny czy kartę sieciową.

Co robić dalej z wyłączonym laptopem?

Dobrym pomysłem po wyłączeniu zalanego laptopa będzie odwrócenie klawiatury do góry nogami, co pozwoli zmniejszyć ryzyko tego, że płyn przedostanie się do płyty głównej. To znacznie lepszy pomysł niż próby osuszania klawiatury leżącej płasko na stole czy blacie. Odwrócenie klawiatury spowoduje, że płyn wycieknie z niej wszelkimi możliwymi kanałami. Najlepiej będzie położyć tak przekręcony laptop na ściereczce, w którą płyn będzie wsiąkał.

Później należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ laptop powinien schnąć co najmniej 24 godziny, a nawet dłużej, aby mieć pewność, że nie ma w nim już żadnego płynu. To bardzo ważne, ponieważ zbyt wczesne włączenie sprzętu komputerowego może doprowadzić do powstania nieodwracalnych uszkodzeń, z którymi nie poradzi sobie nawet najlepszy serwis naprawy komputerów i laptopów.

Zanim włączymy laptopa sami, dobrze będzie oddać go do specjalistycznego serwisu, gdzie fachowcy zajmą się rozłożeniem po zalaniu na części. Tak łatwiej będzie zdiagnozować ewentualne uszkodzenia i oczyścić wnętrze z ewentualnych płynów i osadów. Czyszczenie laptopa jest jak najbardziej wskazane.