podroze z rowerem

Rowerowe podróże – jak się przygotować?

Wiatr we włosach i słońce muskające skórę na trasie do celu to doświadczenia miłe i dostarczające wiele radości. Wycieczka rowerowa to znakomity sposób na spędzenie letniego dnia. Wybierając się na taką wyprawę, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek.

Odpowiednie przygotowanie

Sprawny rower to podstawa. Zwłaszcza na początku sezonu, po zimowym zastoju, warto oddać jednoślad do serwisu i sprawdzić, czy wszystko jest z nim w porządku. Wybierając cel podróży, należy dokładnie sprawdzić opcje wybrania trasy i zdecydować się na kilka awaryjnych wariantów na wypadek niespodziewanych wydarzeń na drodze. Dobrym pomysłem jest zabranie mapy papierowej – aplikacje telefoniczne z pewnością są wygodniejsze, ale mogą stać się bezużyteczne chociażby w warunkach ograniczonego zasięgu w lesie. Obowiązkowym punktem przygotowań jest sprawdzenie prognozy pogody i dobranie odpowiedniej odzieży.

Mierzyć siły na zamiary

Nie warto planować wycieczki na 60 km, jeśli zazwyczaj pokonywane odległości są kilka razy mniejsze. Dobrze jest sprawdzić nachylenie terenu na trasie, by przekonać się, czy droga nie jest zbyt trudna. Co istotne, nie można wpaść w pułapkę odliczania długości trasy w jedną stronę – co zostanie przejechane z punktu a do punktu b, będzie musiało zostać przejechane po raz drugi, z powrotem, i sił musi wystarczyć. Dobrym pomysłem jest rozplanowanie miejsc na postoje i przerw na jedzenie. Warto zabrać dostarczające energii przekąski – np. batoniki proteinowe.