Czy warto spożywać zdrową żywność?

Obecnie na rynku znajduje się szeroki wybór gotowego, wysoce przetworzonego jedzenia. Mimo to, jest coraz więcej osób, które czytają skład opakowania produktu żywnościowego, sięgają po posiłki nieprzetworzone, lub jak najmniej przetworzone, interesują się zdrowym odżywianiem. Zdrowa żywność jest niezwykle ważnym elementem życia człowieka, wpływa bowiem w znaczący sposób na zdrowie i dobre samopoczucie. 

Dlaczego zdrowa żywność jest tak istotna?

Żywność musi przede wszystkim być odpowiednio zbilansowana w składniki odżywcze, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie człowieka na mikro i makro elementy. Należy odżywiać się regularnie, z odpowiednimi odstępami między posiłkami. Podstawą diety powinny być warzywa i owoce, zwłaszcza warzywa strączkowe. Trzeba też zadbać o odpowiednią ilość węglowodanów, tłuszczy wysokonienasyconych. Podstawą zdrowego odżywiania jest także picie odpowiedniej ilości wody. Unikać natomiast trzeba nadmiaru soli oraz cukrów prostych.

Jakie są wady żywności wysoko przetworzonej?

Wysoko przetworzona żywność, czyli taka, która została poddana szeregowi procesów, które zmieniają właściwości i skład jedzenia. Dodatkowo, taki typ pokarmu zawiera sporą ilość konserwantów, nie zawsze korzystnych dla zdrowia i ulepszaczy smaku, które nie powinny być często spożywane. Dieta oparta na wysoko przetworzonej żywności może powodować poważne choroby, takie jak otyłość, cukrzyca, dolegliwości sercowo – naczyniowe, miażdżyca i wiele innych.

Warto opierać swoją dietę na zdrowej żywności, gdyż niesie to korzyści dla zdrowia i życia.