Budapeszt – swojski cel podróży

Stolica Węgier to miejsce, które warto odwiedzić z wielu powodów. Jest położone niedaleko Polski, interesujące zarówno dla fanów historii, rozyrwki jak i poszukujących spokoju i relaksu.

Atmosfera miasta nad Dunajem

Powiedzenie o polskich i węgierskich bratankach nie wzięło się znikąd. Węgry są zbliżone do Polski kulturą, a Polacy są w stolicy tego kraju mile widziani. W niektórych sklepach można dogadać się po polsku, a na ulicach łatwo spotkać polskich turystów. Budapeszt jest miastem stosunkowo bezpiecznym i przyjaznym, oferującym gamę emocji. Można przespacerować się kameralnymi uliczkami lub spędzić szaloną noc w jednej z imprezowych dzielnic – Budapeszt każdemu zaoferuje coś interesującego.

Na co warto zwrócić uwagę?

Budapeszt ma kilka sztandarowych zabytków, którym warto przyjrzeć się podczas wizyty. Charakterystycznym obiektem jest Bazylika świętego Stefana czy leżący nad samym Dunajem budynek parlamentu, który niezwykle okazale prezentuje się zwłaszcza nocą. Po stronie Budy uwagę zwraca Wzgórze Zamkowe, historyczne serce miasta, i imponująca, porośnięta gęstą roślinnością Góra Gellerta z cytadelą na szczycie. Węgry są znane również z term, których w stolicy kraju można znaleźć kilka. Odwiedzając Budapeszt nie można zapomnieć o skosztowaniu klasycznej węgierskiej kuchni z gulaszem i langoszem na czele – najlepiej w tradycyjnej wersji ze śmietaną i żółtym serem. Węgry to również znakomite wina, z których najbardziej charakterystycznym typem jest białe, deserowe wino tokajskie.