Jak korzystać rozważnie ze swojej baterii w telefonie komórkowym?
Telefony komórkowe mają dziś zupełnie inne baterie niż te, które stosowano we wcześniejszych modelach, mniej więcej 12 lat temu. To akumulatory litowo-jonowe, które nie mogą być formatowane. Przedstawiciele serwisów podkreślają, że wielu użytkowników telefonów komórkowych jest przekonanych o konieczności formatowania baterii. Kiedyś rzeczywiście było zalecane, aby najpierw naładować baterię w smartphonie całkowicie, a później rozładować ją do zera. Kolejnym krokiem było ładowanie baterii bez przerwy przez około dobę. Takie postępowanie w przypadku akumulatorów litowo-jonowych nie jest ani zalecane, ani dla nich korzystne. Może nawet zaszkodzić akumulatorom nowoczesnych smartfonów. Wszystko z tego względu, że są one czułe na pełne rozładowanie, dlatego układ zasilania smartfona raczej nie pozwala na doprowadzenie do tego stanu, stosując przeróżne zabezpieczenia.
Akumulatory litowo-jonowe są też czułe na ekstremalne temperatury w zakresie poniżej -15 stopni Celsjusza i powyżej 45 stopni Celsjusza. W takich warunkach akumulatory telefonów komórkowych będą zużywać się i rozładowywać znacznie szybciej.
Nie ma jednak znaczenia, kiedy i jak długo ładujemy baterię w smartphonie. Można więc swobodnie doładowywać i rozładowywać akumulator. Nie szkodzi mu uzupełnianie akumulatora w nocy, kiedy po kilku godzinach osiągane jest 100 proc. ładowania, a ładowarka pozostaje podpięta. Natomiast trzeba zwrócić uwagę na ładowarkę. Wydłużony czas może być wynikiem korzystania z nieoryginalnej ładowarki. Uszkodzone lub słabo wykonane ładowarki mogą doprowadzić nawet do awarii baterii w smartphonie.
Czas i duża częstotliwość ładowania baterii powodują stopniowe jej zużycie. Kiedy dużo korzystamy ze smartphone’a i często musimy go ładować, to akumulator bardziej jest narażony na zużycie.