aparaty słuchowe

3 fakty na temat aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe to urządzenia, które pomagają wielu osobom na świecie cierpiącym na zaburzenia słuchu. Warto zatem poznać kilka faktów na temat niezwykle przydatnych i potrzebnych aparatów słuchowych. Zapraszamy do lektury.

Wynalezienie aparatu słuchowego

Problemy ze słuchem nie pojawiły się teraz. W przeszłości ludzie również cierpieli z powodu zaburzeń słuchu, co prawda z nieco innych powodów niż my w teraźniejszości. Jednak oni nie mieli wówczas dostępu do tak innowacyjnych wynalazków, jak my dziś, obecnie. Niegdyś korzystano z tuby lub… dłoni zwiniętej w trąbkę. Dopiero w 1895 roku opatentowano pierwszy, prawdziwy aparat słuchowy. Dokonał tego Miller Reese Hutchison. Pierwszy aparat słuchowy o nazwie Akustikon pojawił się w sprzedaży w 1902 roku.

Sposób działania aparatu słuchowego

Wszystkie aparaty słuchowe działają na podobnej zasadzie, to jest zbierają dźwięki z otoczenia, przetwarzają je na impulsy elektryczne, a następnie przekazują do ucha. Aparaty słuchowe zbudowane są z pięciu głównych komponentów, takich jak mikrofon, słuchawka, wzmacniacz, czip komputerowy, bateria.

Rodzaje aparatów słuchowych

Przeglądając asortyment profesjonalnych marek, takich jak Geers, można zauważyć, że w sprzedaży dostępne są aparaty zauszne i aparaty wewnątrzuszne. Te drugie wyróżnia to, że są one wyjątkowo dyskretne. Niektóre modele są nawet praktycznie niewidoczne w przewodzie usznym. Dobór odpowiedniego rodzaju aparatu słuchowego wymaga konsultacji z protetykiem słuchu. Tylko profesjonalista może pomóc nam w wyborze właściwego urządzenia.